Kas joosta talvel sees või väljas ? Selle dilemma ees olen olnud igal aastal kui ilmad talviseks lähevad.
Varasematel aegadel jooksin ainult väljas, olenemata ilmaoludest. Ei saa öelda, et need treeningud liiga suurt naudingut oleksid pakkunud. Külm, üldiselt midagi sajab, libe ... Olles tollal ka päris suurte mahtudega treenija, tekkis talvel väljas joostes ka päris mitmeid jalavigastusi. Kokkuvõttes oli tulemuse ootuspärane - jooksmine tüütas pärast paljusid aastaid selle alaga tegelemist totaalselt ära ja tegelesin vahepeal aastaid teiste vastupidavusaladega.
Uuesti natuke jooksma hakates paar aastat tagasi olen talvel treeninud ainult sisetingimustes. Detsembrist alates kuni ilmade soojenemiseni, seega kusagil märtsi keskpaigani. Mulle meeldivad sisetreeningud. Toon välja peamised põhjused:
- sees on soe. Mulle meeldib soojas treenimine oluliselt rohkem kui külmas;
- sees on valge. See loob parema meeleolu ja kindlasti vähendab ka vigastuste ohtu;
- sees mängib tavaliselt muusika. Meeleolu loomiseks väga hea;
- sees säilib kiirus ka talvel. Olles järgmisteks aastateks orienteeritud väga kiirele jooksmisele, ei saa ma endale lubada kiiruses järeleandmist ka talvel;
- sees on võimalik lisaks väiksel ringil jooksmisele joosta ka jooksulindil, mis on minu meelest ideaalne vahend ühtlase kiirusega jooksutrenniks.
Ja loomulikult, sees treenides on oluline, et joosta ringi mõlemat pidi. Ainult ühte pidi joostes on suur oht üks külg üle koormata ja päris mitmetele vigastustele "hea" alus panna.
Muidugi pean väga lugu kõigist, kes meie kliimas suudavad aasta läbi väljas treenida. Eriti kui trenni tehakse vähemalt 5 korda nädalas ja kavas on pikad distantsid.
Kas sees treenimine väiksel ringil ei või muutuda liiga rutiinseks ? Küsige sama küsimust ujujatelt, kelle trennid toimuvad maksimaalselt 50 meetri pikkuses basseinis:)
5 comments:
Täiesti nõus nende faktidega ja ise samu mõtteid arutlenud. Hetkel teen siiski hommikused kerged taastavad sörgid väljas, väga kiired hallis ja ühtlased või mäkkejooksud lindil.
Üleeelmine aasta sain tunda seda sisehalli miinust - üritasin küll joosta mõlemat pidi ringi, sellegipoolest hakkas sisemine jalg valesti maha asetuma ja see andis tunda jooksusammus kui ka kannakõõluses. alles selleks sügiseks/suveks sain mõlemad jalad "õigeks".
aga jah, kiireid jookse ei saa lihtsalt väljas teha - libedus annab omad mõjud, korralikku äratõuget teha ei saa... jne...
Mida aga arvata jooksulindil treenimisest? Mul sisehalli võimalust pole ja sisulislt järgmised 5 kuud võiks joosta jooksulindil. Väljas olen käinud nüüd lumepurdus mõned korrad, aga kiiruse vahe on ligi 1min ideaalsete oludega. Südametunnistus käsib nagu välja minna, aga mõistus käsib lindil joosta. Ei teagi, mida teha.
Soovitaks äkki vahelduvalt - vahel väljas, vahel lindil. on ka jalgadele hea vahelduseks. Ise olen hommikused jooksud väljas teinud ja õhtused kas hallis või pikemad jooksud lindil. natuke palav on sees ja palju vett peab kaasas olema aga õnneks selle saab aparaadi peale panna.
Mul palavuse muret jooksulindil pole. Teen akna kasvõi pärani ja värsket jahedat õhku jagub jooksmiseks trussikute väel sobilikult.
Mulle meeldib ka lindil joosta. Eriti hea ühtlases kiires tempos jooksmiseks. Olen kuulnud, et ka tippjooksjad kasutavad lindil harjutamist.
Post a Comment