Thursday, July 28, 2011

Jooksmine ei ole priskete spordiala vol.2

Täpselt 2 nädalat tagasi kirjutasin pikemalt, miks jooksmine ei ole minu meelest sobilik spordiala prisketele; nagu ka ma ise pikemat aega olnud olen:)

Nüüd, 2 nädalat hiljem on tänu heale toitumiskavale minu olukord optimistlikumaks muutunud - päris mitu kilo on kadunud, enesetunne on paremaks läinud ... ja huvitav küll, ka jooksusamm on kergemaks läinud. Eilses trennis oli 5 km aeg lausa 1,5 minutit kiirem kui paari nädala tagustes trennides. OK, OK, ega paar kilo ei tähenda 5 km kohta kiiruse muutust 1,5 minuti võrra (eks siin võib olla ka muid tegureid, mis mõjuvad) - aga tunne on küll selline, et iga kilo, mis minema läheb, teeb jooksusammu natuke kergemaks. Eriti annab see tunda võibolla just palavate ilmade ja ka raskema maastikuga.

Aga huvitav oleks küll lõpuks teada saada, kui palju kehakaal jooksukiirust mõjutab. Saan selle enda peal ka lähikuudel selgeks - teada on jooksutrennide ajad ja pulsid enne ... ja varsti siis näen, mis on pärast.

Seega julgen omalt poolt küll soovitada - kõigepealt kehakaal normi ja siis jooksma! Läheb lihtsamalt ja tulemuslikumalt!

Horvaatia, 4 aastat tagasi juulis; pidev +35

9 comments:

Rünno Ruul said...

siin sa küll eksid, just kehakaal on kõige olulisem selle 1,5min juures mida kiiremalt jooksed.
olenevalt kaalust, inimesest, jooksukiiruses, jne võib arvestada 2-5sek/1km kohta kiiremat jooksutempot. Kui nüüd veidi arvutada, siis 3kg*4sek(võtame keskmise)=12sek/1km kohta. s.t. 5km peale 1min+värskemad lihased või ka 3kg*5sek=15sek/1km =5km=1:25min kiiremalt.
maratonijooksus eriti hakkab kehakaalu muutus mõjuma ja võit võib olla ikka väga väga suur....

Andres said...

Seega, kui õnnestub oma kaalulanguse plaanist kinni pidada ja jõuda alguses olnud kaalust (91) 8 nädalaga 79-ni (1,5 kilo nädalas alla), siis võib orienteeruva arvutuse teha, et maraton tuleks 30-40 minutit kiirema ajaga kui varasema kehakaaluga. See oleks juba täitsa jooksu moodi.

Rünno Ruul said...

täpselt nii!!! Olen ise tundnud peale kaalulangust seda lennutunnet! Eks väheke peab ikka trenni ka tegema :D
kui kaal langeb, siis muidugi mõju hakkab veidi vähema aga min 2-3sek/km peale on ikka mõju

Andres said...

Lahe periood igal juhul ja huviga ootan järjest kiiremaid jookse:)

Rünno Ruul said...

tegelikult alla võttes sa tegelikult ei saagi otseselt tihtipeale aru, kui palju see jooksule mõjub, kuna see toimub suhteliselt aeglaselt aga võta kätte mingi asi (või seljakott selga), mis kaalub samapalju, mis sa oled alla võtnud ja siis ürita sellega joosta. alles siis mõistad, kui palju kaal meie sooritusi mõjutab! 3kg on ikka päris palju lisaraskust üleliigse rasva nõol, mida kaasas kanda...
Iga kaotatud gramm ja kilo on kulla hinnaga!!!

Anonymous said...

Kaal on jah päris suur mõjutaja. Eriti pikemad jooksud. Sest iga samm on kergem sooritada. Lisaks see, et kuna kergem end edasi liigutada, siis väsimus saabub hiljem. Eriti suur efekt peaks seega maratoni lõpukilomeetritel olema, kui jalad tunduvad tinarasked ja jooksed nagu vati sees.

Lauri

Rünno Ruul said...

täpselt minu sõnad Lauri, paremini ei saagi seda öelda!

Andres said...

... ja olles just praegu lõpetanud jooksmise Otepääl Tehvandi suusaradadel, võib öelda, et maastikul, raskel rajal, joostes on kaaluküsimus eriti aktuaalne

Rünno Ruul said...

Oleksid võinud koos meiega Keila poolmaratonil osaleda! :P